Joga Nidra to technika relaksacyjna, w czasie której relaks odbywa się w sposób świadomy.
W czasie Jogi Nidry jest się w głębokim relaksie, stan między jawą a snem, normalnie stan ten trwa przez chwilę tuż przed zaśnięciem. W czasie Jogi Nidry stan ten jest utrzymywany przez 30-60 minut. Więcej na ten temat w moim pierwszym wpisie tutaj.
Jest to bardzo przyjemna praktyka, w czasie której leży się nieruchomo z zamkniętymi oczyma, ciepło okrytym/ubranym i tylko podąża za głosem nauczyciela bez analizowania i intelektualizowania instrukcji.
Bez napinania i zmuszania się do koncentracji, gdyż przeszkadza to w mentalnej relaksacji. Po prostu podąża się za głosem nauczyciela z pełną uwagą i zaangażowaniem. Jeśli zdarzy się, że pojawią się myśli odciągające od praktyki, bez przejmowania się, powraca się do praktyki i kontynuuje podążanie za głosem nauczyciela.
W trakcie praktyki Jogi Nidry odczuwa się narastającą relaksację ciała. Nie ma potrzeby wykonywania ruchów świadomie relaksujących mięśnie, ciało samo coraz bardziej się relaksuje. Odczucie jest podobne do tego tuż przed zaśnięciem.
Po zakończeniu praktyki każdy czuje się przyjemnie wypoczęty i zrelaksowany. Słowa nie są w stanie oddać wrażeń po zakończeniu praktyki, tego trzeba samodzielnie spróbować.
Nauczyciel Jogi Nidry prowadzi praktykującego przez następujące fazy:
- Skierowanie uwagi do wewnątrz siebie (internalizacja) – rozpoczęcie praktyki,
- Rotacja uważności na poszczególne miejsca w ciele,
- Utrzymanie uważności na naturalnym oddechu i liczenie oddechów wstecz,
- Wywoływanie przeciwnych uczuć lub wrażeń, np. uczucie ciężkości i lekkości, gorąca i zimna, bólu i przyjemności, itd.
- Mentalne wizualizacje rzeczy, obrazów, symboli..
- Skierowanie uwagi na zewnątrz siebie (eksternalizacja) – zakończenie praktyki.
Etap 2 i 3 czyli rotacja uważności na poszczególne miejsca w ciele i uważność na naturalny oddech zapewniają relaks fizyczny, etap 4 czyli wywoływanie przeciwnych odczuć zapewnia relaks mentalny, a etap 5 czyli wizualizacje relaks emocjonalny.
Ważnym elementem Jogi Nidry jest sankalpa, w sanskrycie oznaczająca afirmację/intencję czyli innymi słowy programowanie podświadomości i realizacja głęboko ukrytych pragnień. O sankalpie szersza informacja w kolejnym moim wpisie o Jodze Nidrze.
Joga Nidra jest techniką zalecaną dla wszystkich jako sposób na usunięcie wszelkich napięć. W Internecie jest dużo dostępnych nagrań praktyki Jogi Nidry. Zaleca się jednak skorzystanie na początku z praktyki z nauczycielem Jogi Satyanandy. Po nauczeniu się i zrozumieniu praktyki z nauczycielem można korzystać samodzielnie z odpowiednich nagrań tej praktyki.
Dlatego zapraszam na zajęcia Jogi Nidry do Mae Yoga, grafik tutaj
Dla zainteresowanych polecam książkę o Jodze Nidrze (dostępna niestety tylko w języku angielskim).
Join the Discussion!