CECHY WSPÓLNE KAŻDEJ PRAKTYKI
- Każde zajęcia są kombinacją praktyk asany, pranayamy, medytacji lub jogi nidry (jogowy relaks), co zapewnia praktykę na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym.
- Każda praktyka, asana lub pranajama ma swój cel i przynosi określone korzyści, jest to prezentowane w trakcie zajęć dla każdej praktyki.
- Każde zajęcia rozpoczynają się praktyką uważności na własny oddech trwającą 5-10 minut. (link do bloga)
- W trakcie każdych zajęć, na początku, nauczyciel ustala jeden aspekt , na którym ma być koncentrowana uważność przez całe zajęcia. Może to być obserwacja części ciała /stawów, obserwacja myśli i emocji pojawiających się w trakcie praktyki, odczuć zmian zachodzących w ciele, przepływu energii, etc. Praktyki są dostosowane do celu zajęć.
- Praktyka asan trwa 35 – 45 minut.
- Każda asana jest wykonywana poprzez co najmniej 10 powtórzeń na każdą stronę ciała.
- Po asanach następuje praktyka oddechowa trwająca do 15 minut.
- Zajęcia trwają łącznie 75 minut.
JOGA PO 50-TCE, 60-TCE, 70-TCE
Zajęcia są dedykowane osobom po 50-tce, 60-tce, 70-tce, które w ogóle nie praktykowały jogi i/lub nie są aktywne fizycznie i ciało potrzebuje rozruchu oraz nie posiadają stwierdzonych wad lub poważnych schorzeń zdrowotnych uniemożliwiających uczestnictwo w zajęciach. Zajęcia te są dedykowane na początek osobom w każdym wieku, które nie są aktywne i potrzebują madrego „rozruchu”.
Sekwencja zajęć jest przedstawiona powyżej w CECHY WSPÓLNE KAŻDEJ PRAKTYKI.
Cel i sposób wykonywania każdej praktyki/ćwiczenia jest szczegółowo omawiany przed jej rozpoczęciem. Praktyki są dobierane w sposób mający na celu rozruszanie wszystkich stawów, zwiększenie zakresu ruchu, doenergetyzowanie i rewitalizację, stopniowe wzmacnianie głównych mięśni ciała.
W przypadku asan-ćwiczeń fizycznych:
- zwiększenie zakresu ruchu stawów oraz wzmocnienie i uelastycznienie ścięgnień stawów – dotyczy wszystkich stawów posturalnych czyli stawy nóg (kostki, kolana, stawy palców stóp), bioder, ramion i rąk, klatki piersiowej i szyi – uruchamia to harmonijny przepływ energii do wszystkich komórek całego ciała.
- wzmacniane i relaksowane są mięśnie posturalne poprawiając funkcjonowanie i wywołując uczucie lekkości, rewitalizację ciała czyli:
- mięśnie wzdłuż kręgosłupa prostujące, wydłużające, utrzymujące prawidłową pozycję kręgosłupa,
- mięśnie szyi,
- mięśnie brzucha,
- mięśnie miednicy,
- mięśnie nóg,
W przypadku praktyk oddechowych (pranajamy) – praktyki poprawiające wentylację płuc, dotlenienie całego organizmu, wprowadzane stopniowo:
- podstawowe techniki oddechowe obejmujące naturalny proces oddechowy, oddech brzuszny, piersiowy, obojczykowy, pełny oddech jogowy,
- techniki zwiększające możliwości oddechowe (objętość),
- techniki rewitalizacyjne/energetyzujące.
W przypadku praktyk medytacyjno – relaksacyjnych:
- praktyka uważności na własny oddech kierująca uwagę do wewnątrz siebie; podstawowa technika wprowadzająca do medytacji i samoobserwacji,
- praktyka uważności na poszczególne miejsca ciała,
- utrzymywanie nieruchomej siedzącej pozycji ciała- wprowadzenie do medytacji.
PŁASKI BRZUCH i MOCNY KRĘGOSŁUP – zajęcia dla osób aktywnych fizycznie
Zajęcia są dedykowane dla osób aktywnych fizycznie oraz nie posiadają stwierdzonych wad lub poważnych schorzeń zdrowotnych uniemożliwiających uczestnictwo w zajęciach. Sekwencja zajęć jest przedstawiona powyżej w CECHY WSPÓLNE KAŻDEJ PRAKTYKI.
Wynikiem regularnej praktyki jest:
- wzmacnione mięśnie nóg,
- poprawa krążenie w dolnej części ciała, schodzi opuchlizna i nogi nabierają ładnego smukłego kształtu oraz stają się lekkie,
- szczupłe biodra i uda – wynik lepszego krażenia i wzmocnionych mięśni,
- płaski i lekki brzuch – wynik poprawy trawienia, wzmocnionych mięści i usunięcia napięć w systemei trawiennym.
Praktyka rozpoczyna się 5-7 -minutową praktyką uważności świadomego wydłużania i ustawiania w sposób prawidłowy/anatomiczny kręgosłupa. Następnie wykonywane są asany:
- wzmacniające mięśnie pasa brzusznego (brzuch i odcinek lędźwiowy),
- wzmacniające nogi i miednicę,
- aktywizujące i wzmacniające stawy kolanowe i biodrowe,
- aktywizujące system trawienny i metabolizm,
- wzmacniające cały grzbiet kręgosłupa i górną część ciała,
- uwalniające energię zablokowaną w– neuro-mięśniowych blokadach (najczęściej brzuch, krocze/miednica, klatka piersiowa…),
- asany stojące korygujące i wzmacniające postawę i dotleniające organizm,
- inne asany wzmacniająco – relaksacyjne lub asany dynamiczne (powitanie słońca) w zależności od poziomu zaawansowania grupy.
Praktyki oddechowe (pranajamy) poprawiające wentylację płuc, dotlenienie całego organizmu:
- techniki oddechowe łączące naturalny proces oddechowy z pełnym oddechem jogowym,
- techniki zwiększające możliwości oddechowe – oddech jogowy i Viloma 1:1,
- techniki uspokajające rozdygotany umysł.
REGENERACJA z JOGĄ NIDRĄ
Zajęcia wieczorne, dedykowane dla wszystkich (poczatkujących i zaawansowanych). Sekwencja zajęć jest przedstawiona powyżej w CECHY WSPÓLNE KAŻDEJ PRAKTYKI.
Praktyka asan trwa 35 minut i obejmuje:
- asany stojące poprawiające pozycję ciała po całym dniu siedzenia,
- asany rozciągające i relaksujące kręgosłup,
- asany pobudzające system trawienny: wykonywane z pozycji leżenia na brzuchu oraz skręty,
Praktyka oddechowa trwająca 5-10 minut – głęboki oddech jogowy zapewniający pełne dotlenienie i wentylację płuc, wyeliminowane powietrza zalegającego w głębszych miejscach płuc.
Pełna 35-minutowa praktyka jogi Nidry, trwająca 35 minut zapewniająca relaksację na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym obejmująca:
- rotację uważności na poszczególne miejsca w ciele – sekwencja zgodna z punktami relaksacji ciała; zapewnia relaks fizyczny,
- mentalne wywoływanie krańcowych odczuć w ciele typu uczucie ciężkości i lekkości; zapewnia relaks mentalny,
- wywoływanie mentalnych obrazów na zamkniętych powiekach typu wysokie drzewo, zachód słońca; zapewnia relaks emocjonalny,
- afirmacja/intencja powtórzona dwukrotnie w trakcie wchodzenia i wychodzenia z głębokiego relaksu, afirmacja/intencja dostaje się do umysłu podświadomego, który bezwarunkowo przystępuje do jej realizacji.